MENÜ
BİLGİLENDİRMELER
 • ISI PAY ÖLÇER
 • KALORİMETRE
 • YAZILIMLAR
 • TASARRUF YÖNTEMLERİ
 • SAYAÇ OKUMA FİRMASI
 • ENERJİ KİMLİK BELGESİ
 • Termostatik Vana Kullanımı  Termostatik Vana Nedir , Termostatik Vana Kullanımı Nasıl Yapılmalı

   

  Termostatik vana, Petek girişine takılan bir otomatik sıcaklık ayar cihazıdır.Bu vana sayesinde oda sıcaklığını istediğiniz seviyede olmasını sağlayan otomatik kontrol elemanıdır

   

  Termostataik vana çalışma Prensibi:

  Plastik başlık içinde bulunan sıvı sensör, oda sıcaklığı arttığında genleşir ve gövde milini iterek vanayı kapatır. Oda sıcaklığı düştüğündeyse büzülür, içeride sıkışmış olan yay mili geri iter, vana tekrar açılır.

   

  Termostatik vana üzerinde bulunan numaralar sıcaklık değerlerine belirtmektedir

   

  Ayar Konumu

  *

  1

  2

  3

  4

  5

  Odada Sağlayacağı Sıcaklık

  8 C

  12 C

  16 C

  20 C

  24 C

  28 C

  * Konumu: Radyatörün kullanılmadığı durumda vananın ayarlanacağı noktadır.

  Termostatik vanalar bulunduğu odanın sıcaklığına göre çalışmaktadır. Vanadaki ayarlamış olduğunuz derece ortamın o sıcaklığı yakaladığı anda peteğe su girişini kapatacaktır,ayarlanan sıcaklığın 0,5 C altına düştükten sonra tekrar istenen sıcaklığa gelene kadar peteğe su girişini sağlayacaktır.

  İstemiş olduğunuz sıcaklık odanızın sıcaklığından fazla olması durumunda sürekli peteğe su girişi olacağı için yakıt bedelleriniz fazla gelebilir. Ayarlayacağınız sıcak derecesinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir, Örnek olarak oda sıcaklığınız 24 C üzerine çıkmazken vananızı 25 ve üstü bir sıcaklık ayarlamanız durumunda bu sıcaklığı hiçbir zaman yakalamayacağınız için peteğe sürekli su girişi olacaktır, Bu tür sıcaklık ayarlamaları tamamen hatalı bir kullanım şeklidir. Bu tür durumlarda vanada ayarlamanız gereken sıcaklık max 24C olması lazım ki hem max sıcaklığı elde edin hem de ortamda istenilen sıcaklığı yakaladıktan sonra uyku moduna girerek tasarruf sağlasın.

  Termostatik Vana kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

  ·       Oda sıcaklığında 1 °C’lik azalma, yaklaşık %6 tasarruf anlamındadır.

  ·       Radyatör soğursa vana ayarını değiştirmeyiniz. Radyatörün soğuması, oda sıcaklığının istenilen dereceye ulaştığı anlamına gelir. Bu durumda radyatörün üst kısmı sıcak, alt kısmı soğuk olabilir.

  ·       Termostatik vananın hava ile temasını kesmeyiniz. Vana önüne herhangi bir eşya yerleştirmek isterseniz arada en az 15 cm’lik boşluk bırakınız.

  ·       Vananızı sürekli aç kapa şeklinde kullanmayın.Evinizi belirli derecede sabit tutunki sistemin uykuda kalma süresi uzasın, Eğer evinizi soğutup tekrar ısıtmaya çalışırsanız o sıcaklığı yakalayana kadar max derece de kullanım olacaktır.

  Ayarla ve Unut

  Termostat odanızda sabit bir sıcaklığı korur, tercih ettiğiniz sıcaklığı aşağıdaki termometreye göre ayarlayın, hepsi bu kadar. Termostat ısı talebine göre açılıp kapanacak, dolayısıyla güneş ışığı, cihazlar ve insanlardan gelen serbest ısıyı kullanacaktır.

  Ek ısı enerjiden tasarruf sağlar

  Güneş ışığı, mutfak cihazları ve elektrik lambası ek ısı verir. Termostat bu gibi ek ısıları algılayarak otomatik olarak kapanır. Ortamda atık yeterli ek ısı olmadığında termostat otomatik olarak yeniden açılır.

  Lütfen termostatın üstünü örtmeyin!

  Termostat odanın sıcaklığını algılayabilir durumda olmalıdır. Örneğin kalın bir perdeyle ya da mobilyayla örtüldüğünde uzaktan hissedicisi sensörü olan bir termostat kullanın.